Історія селища

Ланчин розташований на південний схід від Надвірної. Автомагістралями селище сполучене з Делятином, Коломиєю і Надвірною. Через Ланчин проходить залізнична колія, яка з’єднує Коломию із Закарпаттям.
Селище лежить на берегах рік Прут (ділить Ланчин на дві половини) і Слобожниці.
Ланчин засновано десь приблизно у X ст, а перша згадка про нього міститься в Галицько-Волинському літописі (1241). Одна з версій походження назви селища пов’язана з іменем дружини засновника галицької династії князів Ростислава Михайла Володимировича (1038-1067), дочки угорського короля Бели І Ланки, яка після смерті чоловіка поселилася з дітьми в княжому дворі над Прутом (нині с.Княждвір Коломийського району). їй також належало і село на місці сучасного Ланчина.

 
Існує і інша версія походження назви. Перші жителі займалися землеробством, а довколішня земля була покрита густими лісами. Ланчин від двох слів – “лан” і “чинити”, тобто розчищати ліс шд поля.
 
На початку XVI ст. у Ланчині для захисту від татар було споруджено замок, який був зруйнований у 1648 році загоном повстанців Семена Височана.
На території селища є декілька соляних джерел, тому місцеві жителі здавна займалися солеварінням. Славився Ланчин і виробами з дерева: бочками, цебрами, ярмами, возами.
 
До 1939 році у селищі працювало декілька дрібних підприємств: один завод з виробництва солі, три млини, дві олійниці. На даний час у Ланчині є дві середні школи.
Територія населеного пункту – 2004,3 га
Кількість населення – 8039 чол.
Установи та організації, що розташовані на території селища:
Селищна рада АТЗТ „Агробуд” Надвірнянське МТІТРГД -7 ВАТ „Райпостач” Латинська ЗОШІ-ПІ ст., І-П ст., ВАТ „Сільгоспхімія’: ТзОВ „Вікно”, ВАТ Надвірнянське РТП, Латинський коопторг, міська лікарня, Народний дім, поліклініка, автостанція, МПП „Прометей”, МПП „Ланчин”, Селянсько-фермерські господарства «Мрія», «Ділок», «Калина», будинок школяра, Бібліотека для дорослих та для дітей, ТзОВ „Брест Галтекс”, МПП „Гарант”, МП „Розпис”, ТзОВ „Розмай”, МП „Завальнюк і І”, ПП „Атлант-Дім”, ВКФ „Дарія-ЮГ”, ТзОВ „Зега”, ДП „Агрохім”, ВТП „Говерла», ТзОВ „Вікно”, ДП „Підгірря”, ДП „Кім”, ТзОВ „Лан”, МПП „Мочари”, ТзОВ „Барс”, МПП „Асоль”, Агроторговий дім „Надвірнянський”
 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Популярні публікації